Overrækkelse af pokaler for ranglisten 2024 – stort tillykke til alle

Dressur hest: Isabella Lumby og Amazing Survivor

Pony dressur: Mie Bjerre Andreasen og Dahlsminde Milano

Spring hest: Christian Kyhn og Ludo 32

Spring pony: Julia Jørgensen og Blue Crown

 

 

Valg af dirigent: Torben Christensen

 

1. Bestyrelsens beretning ved formand Maja Pakula

Generelt:

2024 har generelt været et godt år, selvom bestyrelsen har mødt diverse udfordringer og ændringer undervejs. Bestyrelsen har dog altid formået at løse dem i fællesskab.

Derfor skal der også lyde en stor tak til alle de ildsjæle, som brænder for klubben og støtter fællesskabet og aktiviteter.

 

Aktiviteter

Der har været afholdt 11 vellykkede stævner, 35 års jubilæum, elevskolecup, juleklip, ridelejr, solgt lodsedler osv.

 

Rideskolen

Der er både købt og solgt heste i løbet af året. Hertil er der modtaget sponsorater. Der har været mange skader og sygdom hos hestene.

 

Tutten

Bestyrelsen er glade for, at det er muligt at udbyde snacks og drikkevarer til klubbens medlemmer. Overvågningen har virket forebyggende, hvilket har betydet et pænt overskud på tutten.

 

Medlemmer

169 medlemmer for nuværende. Der har været op til 190 medlemmer.

Fremtid

Det er vigtigt, at alle er ordentlige ved hinanden, da man tilbringer en stor del af sin fritid i stalden. Der mangler engagerede mennesker til at udfylde de udvalg, som bestyrelsen ønsker. Det er f.eks. et juniorudvalg, rideskoleudvalg, aktivitetsudvalg, springudvalg osv.

 

Læs den komplette beretning i særskilt dokument.

 

2. Forelæggelse af det reviderede regnskab og budget ved Mette Martinussen

Der har været væsentligt flere indtægter vedr. rideskolen end der var forventet. Der har samtidig været flere udgifter. Endvidere er der kommet flere kommunale midler end der var forventet fra starten. Samlede indtægter på 918.772,00 kr. og samlede udgifter på 960.670,39 kr., hvilket giver et underskud på 41.898,39 kr.

 

Spørgsmål om rideskolehestene er opgjort med en værdi i regnskabet: Der regnes ikke med en værdi for hestene, da de kan gå bort i morgen. 

 

Regnskabet kan ses i særskilt dokument.

 

Heidi Rygaard Dal, som er revisor på regnskabet, har stor ros til opstilling af regnskabet. Heidi har ligeledes underskrevet budgettet.

 

3. Godkendelse af kontingent

Der er ikke forslag til ændringer. Det er fortsat 300 kr. pr. halvår.

 

4. Behandling af indkomne forslag: 

4A: Rideskolens fremtid – skal NFRK være en rideklub med eller uden rideskole fremadrettet

Der præsenteres en drøftelse af, hvad der er af forpligtelser ift. at hjælpe med at uddanne unge nye ryttere, hvis ridesporten skal holdes ved lige.

 

Generelt lukkes flere og flere rideskoler. Det er en tidskrævende opgave, med øget behov for opmærksomhed. Derudover er der de mange administrative opgaver der knytter sig til rideskolen. Alle andre end ridelærerne og pigerne der fylder wrap er på frivillig basis. Det kræver mere end en fuldtidsstilling at drive rideskolen.

 

Bestyrelsen består pt. af 5 medlemmer, som er meget få ressourcer ift. at få rideskolen OG klubben til at køre rundt.

 

Rideskolen drives som en lille virksomhed. Klubben har en samlet omsætning på omkring 1 mio. kr.

 

Der drøftes alternative driftsmuligheder:

- Flere ryttere på holdene (evt. flere heste)

- Forældrene kan hjælpe mere med opsadling og træk af heste i timerne

- Forældrene kan hjælpe med at veje wrap/samle hestemøg på foldene

- Der kan ansættes personale til at løfte alle de opgaver der er

- Man kunne have 45 minutters hold i stedet for 60 minutters hold

- Gøre klart for elever og forældre, at man går til ”hest” og ikke kun til ”ridning”

 

Samtidig skal man huske at holde fokus på hestevelfærd. Der har været mange skadede heste og det er vigtigt at de stadig er glade for at gå til ridning, forslag omkring at gå til hest i stedet for at gå til ridning.

 

Der er en opmærksomhed på, at der skal ske udvikling af eleverne i rideskolen. Der er samtidig en bekymring for, at nogen børn aldrig kommer til ridning, fordi det bliver for dyrt.

 

Der er 20 ridehold om ugen.

 

Hvis rideskolen skal drives videre, så skal der ske en prisstigning på 100 kr. pr. måned, uanset om det er 1 times hold eller ½ times hold.

 

Frivillighed er noget der har det svært i nutidens samfund. Der er en fælles opmærksomhed på hvordan man får inddraget forældrene i hverdagens opgaver.

 

Der blev vist et budget både med og uden rideskolen.

 

Spørgsmål: Kunne der regnes på om NFRK lukker og det er de private opstaldede der betaler faciliteterne.

 

Kunne man lave et udvalg, som driver rideskolen?

 

Afstemning om hvorvidt rideskolen skal lukkes eller bevares:

Resultat: Luk: 19 stemmer, bevar: 27 stemmer.

Det betyder, at rideskolen bevares i klubbens regi.

 

4B: Rengøring af rytterstuen

Rengøring af rytterstuen bliver betalt af pensionærerne, hvilket er en gammel aftale. Der stilles spørgsmålstegn til, om alle klubbens medlemmer bør betale eller om rengøringen kan gå på skift. Det drøftes i den nye bestyrelse, for at finde en løsning, der kan tilgodese alle.

 

 

5A: Valg af bestyrelsesmedlemmer

Valg af 2 bestyrelsesmedlemmer for 2-årig periode: Cecilie Horskjær og Camilla Jørgensen blev valgt.

 

Valg af 1 bestyrelsesmedlem for 1-årig periode: Andreas Christiansen

 

5B: Valg af 2 suppleanter

Suppleant for 2-årig periode: Jill Ebenerzerson

 

Suppleant for 1-årig periode: Maja Pakula

 

5C: Valg af 1 revisor

Heidi Rygaard Dal

 

5D: 1 revisor suppleant 

Michelle Østergaard

 

6: Eventuelt

Der spørges om, hvor mange stemmeberettiget der var. Det var 47.

Lotte har været trofast og arbejdsom i sin tjeneste i bestyrelsen. Tusind tak for hjælpen og indsatsen.